Утрински Весник
Балкан

Загина млад словенечки планинар, го откачил безбедносиот појас за да го дофати ранецот, паднал од височина од 150 метри

Eedcb5da2c659d279caf.jpeg

Во Националниот парк Пакленица во Хрватска вчера загина 16-годишен државјанин на Република Словенија кој заедно со уште двајца планинари се качувал на мостот во правец на Кама Сутра и паднал од височина од 150 метри.

„Преку Жупанискиот центар 112, телефонот за итни случаи на ХГСС Задар добил дојава за несреќа на планинар во правец на Камасутра во Аница Кук во Националниот парк Пакленица. Набргу по повикот, двајца припадници на ХГСС кои случајно се нашле во близина пристигнале на местото на несреќата и утврдиле дека едно лице паднало од голема височина и дека повредениот не дава знаци на живот.

Паралелно со тоа беше покрената акција за извлекување на телото на младиот странски државјанин. Во акцијата учествуваа 13 членови на ХГСС од седум станици, соопштија од ХГСС.

Како што неофицијално дознава Задарски.хр, младиот планинар во еден момент го откачил заштитниот појас за да го дофати ранецот кој го заборавил, изгубил рамнотежа и паднал и останал мртов на лице место.

Телото е пренесено во Задар, каде ќе се врши обдукција, а известени се и родителите на младиот планинар.

Можете да прочитате

Вучиќ: Ако биде изгласана резолуцијата за Сребреница, ќе бараме непостојано место во Советот за безбедност на ОН

Уапсен е поранешниот главен специјален обвинител на Црна Гора, осомничен e за создавање криминална организација

Земјотрес со јачина од 4,3 степени ја погоди грчката провинција Тесалија