Утрински Весник
Македонија

Зајкова за 24инфо: Парламентарното мнозинство е стабилно, нема ниту една причина за предвремени избори

Стабилноста на парламентарното мнозинство не е условена со уставните измени и не се работи за тоа дали мнозинство ќе обезбеди 80 пратеника туку од опозициската волја да учествува во државничките процеси за кои 2/3 мнозинство е неопходно, вели во интервју за 24 инфо пратеничката и претседателка на ЛДП, Моника Зајкова.

Слушајќи ги изјавите на опозицијата, но и од она што можам да го забележам во неформалните кулоари не полагам големи надежи, што е на штета на државниот интерес, сепак не би исклучила и евентуална промена на нивниот став во иднина, бидејќи има и аргументи кои го налагаат тоа. Жалам што имаме ниска државничка свест и што не може да се надминат тесно партиските интереси на сметка на државните, додава таа.

Според неа јасно е дека идеолошки партиите се разликуваат и може да имаат различни мислења по однос на одредени политики, но за тоа во кој правец ќе оди државата сите треба да се обединети.

-Во крајна линија, собраниските одлуки се по слободната волја на секој пратеник воден од сопственото убедување за иднината на државата согласно поставените стратешки цели и исправен пред предизвикот да придонесе за нејзиниот развојот макар тоа го чинело личен или партиски рејтинг, вели Зајкова.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски веќе извесен период бара предвремени парламентарни избори, велејќи дека има пратеници и од парламентарното мнозинство кои му праќале сигнали дека и тие биле за распуштање на Собранието. Колку е возможно ваквото сценарио и дали парламентарното мнозинство е стабилно?

Мојот личен став е дека предвремени избори во овој неповолен момент на економска и енергетска криза проследен со војна која се случува на европскиот континент, не треба да има.

Парламентарното мнозинство е стабилно, што е основен предуслов за непречено функционирање на државата, проблемите се менаџираат и нема ескалација на политичка криза, односно нема ниту една добра причина за трошење на дополнително време и средства за предвремени парламентарни избори што би ја закочиле државата во и онака сложената ситуација на макро ниво. Треба да се научиме она што е законодавецот го предвидел како исклучок да не го воспоставуваме како основно правило што беше случај на честа пракса во минатото.

Секои избори го забавуваат развојот на државата, повторно наидуваме на блокирани институции во делот на надлежностите, но и се товар на буџетот кој е наменет за граѓаните.

Сепак, искуството ни укажува дека во политиката се е можно, поради што не би ја исклучила и таа мала шанса за предвремени избори, која доколку се реализира, се надевам дека ќе се заснова на врвниот државен и стратешки интерес, наместо теснопартиските или личните интереси на малкумина што истиот ќе го поткопаат.

Повеќе од текстот на 24инфо.мк 

Можете да прочитате

(ВИДЕО) Завршија строгите протоколи: полицијата дозволи пристап за сите до гробот на Гоце Делчев

Претседателот Пендаровски положи цвеќе по повод 151 годишнината од раѓањето на Гоце Делчев

(Видео) Бугари со пцости до македонските полицајци – тензично на границата „Деве Баир“