Утрински Весник
Свет

Вучиќ писма не прима: Приведени две жени оти сакале да му дадат писмо на претседателот на Србија

Вучиќ: Приштина не сака формирање ЗСО, туку само да предизвика воен конфликт

Непознати лица во цивилна облека, без да покажат значка или каква било писмена наредба, денеска ја однеле Даниела Михајловиќ од Босилеград и нејзината пријателка Миљана Станојковиќ во полициската станица во градот поради писмото што сакале да му го достават до претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

dobivaj vesti na viber

Како што вели Михајловиќ за Нова.рс, полициските службеници денеска ги спречиле двете жени да му предадат на Вучиќ „писмо за теророт што го трпат во Босилеград“.

Таа објаснува дека од Сурдулица тргнала со автомобил со нејзината пријателка Миљана, а со себе имале три примероци од споменатото писмо и транспаренти на кои пишувало „ПРЕТСЕДАТЕЛЕ, ГЛАДНИ СМЕ И НЕМАМЕ ИДНИНА ТУКА“, „ИТНА ЗАМЕНА НА ЗАХАРИЈЕВ“ (долгогодишен претседател на општина Босилеград) и „ПЛАНИНАТА БЕСНА КОБИЛА СЕ УРИВА“.

Прво ги запрело полициско возило во Сурдулица.

„Полицајците ни рекоа дека се работи за рутинска проверка. Го прегледаа целиот автомобил. Ги зедоа сите три примероци од нашето писмо, но не ги земаа транспарентите. Нè задржаа половина час“, вели Даниела.

Кога пристигнале во Босилеград, каде што денеска престојуваше претседателот Вучиќ, сакале да ги препечатат писмата и седнале во кафуле.

„Непознати лица влегоа и не замолија да излеземе од кафулето. Не сакаа да ни кажат име и презиме, број на значка… Не носеа полициски униформи. Ни кажаа дека анонимно лице нè пријавило затоа што „со транспарентите сме го загрозиле јавниот ред и мир“. Нè замолија да ги оставиме телефоните надвор од канцеларијата. Не ги знаевме нашите права, никој не нè извести. Ни кажаа дека не донеле на „информативен разговор“. Кога реков дека не сакам да го дадам телефонот без писмена наредба, ни рекоа дека имаат „усна наредба од Вишото обвинителство“. Инсистирав да се јавам на адвокат и тој ми рече да не го давам телефонот без налог“, вели Даниела и додава дека никого не вознемириле ниту пак имале конфликт со некого, коментирајќи ги наводите за пријавата од анонимно лице.

Според неа, на инсистирање да се претстават, непознатите лица рекле дека се од Безбедносно разузнавачка агенција. Како што додава, непознати лица им пришле на случајни минувачи кои ги снимиле како ги носат Даниела и Миљана во станица и им ги побарале телефоните, за да ги избришат тие снимки.

„Луѓето беа исплашени. Уште се тресам. Да се уапси некој само така и да бара да го предадам телефонот, без никакво претставување, во цивилна облека, без писмена наредба, без адвокат, без да бидам информиран за моите права. Не знам во која земја постои ова“, додава тој.

Јелена Милошевиќ, народен застапник на Партијата за слобода и правда и претседател на ГРО ССП Ниш, објави дека Даниела и Милјана се приведени.

„Беа ставени во полициско возило и однесени во станица на информативен разговор, при што и двете жени се противправно лишени од слобода и им беше ускратено правото на адвокат. Од што се плаши Владимир Захариев и зошто полицијата малтретира две жени, слободоумни граѓани на оваа држава?! Барам реакција на министерката за полиција Братислава Гашиќ, малтретирањето на Даниела и Миљана мора веднаш да престане и никогаш повеќе да не се малтретира ниту еден граѓанин, бидејќи гласно го кажува своето мислење. Полицијата не смее да биде инструмент за одмазда. Како жена, граѓанин, пратеник, целосно ги поддржувам Даниела и Миљана. Босилеградскиот шериф претера. Престанете да им се потсмевате на луѓето“, рече Милошевиќ во писмената изјава што ја пренесе Н1.

Можете да прочитате

„Еколошка катастрофа, Чернобил, помор и поплави“ – последиците од рушењето на браната во Украина би можеле да бидат огромни

(Видео) Еди Рама ја зграпчи и ја бакна италијанската премиерка, опозицијата вели дека се однесувал како холивудска ѕвезда

Силен земјотрес ја погоди Романија, бил почувствуван и во Белград