Утрински Весник
Балкан

Вучевиќ: Ќе ги признаеме изборните резултати без одолговлекување или оспорување

Vuchevi .webp.webp

Српскиот премиер и лидер на Српската напредна странка (СНС) изјави дека без разлика какви ќе бидат изборните резултати од локалните избори во 89 општини и градови, тој ќе ги признае без одолговлекување или оспорување на истите.

– Изборите се фестивал на демократијата, волјата на граѓаните ќе биде единствена закономерност и секако дека јас сум умерен оптимист дека листа на СНС што ја поддржувам-„Александар Вучиќ за Нови Сад“ ќе победи во Нови Сад и во сите останати локални самоуправи каде се одржува денес гласањето. Каков и да биде исходот на гласањето, ќе ги признаеме изборите без одолговлекување или оспорување, изјави премиерот Милош Вучевиќ и претседател на СНС по гласањето во Нови Сад.

Лидерот на Социјалистичката партија на Србија (СПС) и министер за внатрешни работи, Ивица Дачиќ, кој настапува а изборите во Белград и повеќето градови и локални самоуправи во коалиција со СНС и со една изборна листа изјави дека оваа коалиција ќе однесе победа на сите изборни места.

– Очекувам убедлива победа, не само во Белград, туку и во сите општини и градови во Србија каде се распишани избори. Секако дека не мислиме дека изборната борба е лесна, но сигурни смее дека квалитетот на кандидатите и квалитетот на политиката што ја застапуваме е неспоредлива во однос на другите изборни листи, изјави Дачиќ по гласањето во Белград.

Можете да прочитате

Напад во училиште во Белград: насилна мајка ја претепала професорката по биологија, во полиција го признала делото

Мицотакис направи реконструкција на Владата, Герапетритис останува министер за надворешни работи

Над 44 степени највисоката максимална температура во Грција во текот на вчерашниот ден