Утрински Весник
Спорт

Втор пораз за РК Вардар 1961 од Рајн Некар

Втор пораз за РК Вардар 1961 од Рајн Некар

Македонскиот претставник Вардар 1961 го заврши настапот во Европската лига на ЕХФ во квалификациската рунда. „Црвено-црните“ и вторпат загубија од Рајн Некар Левен (37:33) и нема да бидат дел групната фаза на ова натпреварување. Тоа беше јасно уште по првиот меч што Вардар го загуби со девет гола разлика во Скопје.

dobivaj vesti na viber

Вардар имаше водство од 8:6 на стартот, но на одморот двете екипи заминаа без предност, 17:17.

Сепак, во второто полувреме Рајн Некар Левен го засили темпото, обезбеди четири гола предност, кои ги одржуваше до крајот и славеше со конечни 37:33.

 

 

Можете да прочитате

(Видео) Астон Вила го декласира Брајтон, хет-трик на Воткинс

Џинтоли: Сакавме да го продадеме Влаховиќ…

Ѓорческа ќе се бори за титулата во Куршумлиска бања