Утрински Весник
Спорт

Канаѓаните го исфрлија светскиот првак Шпанија од Мундобаскетот

Канаѓаните го исфрлија светскиот првак Шпанија од Мундобаскетот

Кошаркарите на Канада ја совладаа Шпанија со 88:85 и се пласираа во четврт-финалето на Мундобаскетот како победници од групата Л. Заедно со нив од второто место продолжува и Летонија.

dobivaj vesti na viber

Светот за седум дена ќе добие нов шампион, бидејќи Шпанија веќе не може да ја брани круната.

Канада дојде овде како еден од фаворитите за титулата, пред неколку дена доживеа шок против Бразил, денеска беше на прагот на елиминација, но низ вистинска драма успеа да најде начин да дојде до победа и до прво место во групата, бидејќи има подобар меѓусебен скор од Летонија.

На крајот, поразот од Летонците скапо ги чинеше Шпанците.

Канада во четвртфиналето ќе игра против Словенија, а Летонија ќе се соочи со Германија.

 

 

Можете да прочитате

Гонзалес го продолжи договорот со Фиорентина

Винисиус се враќа

Одложен натпреварот Партизан – Црвена звезда