Утрински Весник
Култура

Вработени во МКЦ од Пендаровски побараа помош за скратениот буџет и изборот на директор

Вработени во МКЦ од Пендаровски побараа помош за скратениот буџет и изборот на директор

Претставниците на Програмскиот колегиум го запознаа претседателот Пендаровски со последните случувања во Младинскиот културен центар.

dobivaj vesti na viber

Тие појаснија дека со доделениот буџет од Градот Скопје за 2023 година ќе се нанесе непоправлива штета на институцијата и дека со тоа целосно ќе се загрози програмското функционирање на МКЦ, како и функционирањето на ансамблите кои делуваат во установата и фестивалите со долгогодишна традиција.

Претставниците на Програмскиот колегиум од МКЦ информираа и за процесот за назначувањето на в.д. директор во институцијата, кое според нив се случило со намерно заобиколување на пропишаните законски процедури и побараа поддршка од претседателот за нивното барање – законски и отворен конкурс за директор на МКЦ.

Пендаровски посочи дека треба што поскоро да се најде решение за овие предизвици во рамки на законските процедури и регулативи.

Можете да прочитате

Костадиновска-Стојчевска: Јазикот е израз на нашиот идентитет

Обвинувањата се неосновани, згрозени сме, велат од МКЦ по пресот на Арсовска

Арсовска: Со ревизија откриени 250 незаконски договори во МКЦ, шанкери добивале 750 евра месечно