Утрински Весник
Свет

Во Венецуела уапсени 12 лица во врска со пожарите

Venezuela.jpg
Ss2

Вкупно 12 лица се уапсени во врска со пожарите што ги опустошија шумите во северниот дел на Венецуела погодена од топлотен бран, изјави доцна синоќа министерот за животна средина Хозуе Лорка додавајќи дека пожарите се под контрола.

– Во Арагава, на север, уапсени се седум лица, во Мерида, на запад, пет, изјави Лорка за јавниот канал ВТВ, во првата проценка по неколку недели извештаи за шумски пожари во најмалку пет области низ Венецуела.

Ss1

Лорка додаде дека пожарите се „успешно“ изгаснати и оти нема жртви но повредени се пожарникари кои го гаснеле огнот.

Министерот рече дека пожарите уништиле 900 од 107.000 хектари на национален парк.

Пламените јазици стигнаа и до седиштето на Министерството за транспорт во Арагва, каде беа уништени 112 автобуси.

Надлежните сметаат дека се работи за „планирано кривично дело“

Ss1

Можете да прочитате

Орбан: Западот е на чекор од испраќање воени единици во Украина, Брисел си игра со оган

Нетанјаху најави „уште поболни напади против Хамас“

Пленковиќ и Мицотакис можни наследници на Фон дер Лајен