Утрински Весник
Свет

Ослободени тројца заложници од кафулето во Холандија

Zaloznichka Drama Holandija Epa.jpg

Холандската полиција соопшти дека се ослободени тројца заложници, но кризата се уште не е завршена, пренесува „АФП“.

Холандските медиуми јавуваат дека тројца вработени во кафулето, две девојчиња и еден млад маж, биле ослободени.

Иако се уште не се знае со сигурност колку луѓе се земени како заложници, локалните медиуми јавуваат дека се работи за четири или пет лица.

Претходно беше објавено дека непознат маж рано утринава влегол во кафулето „Петикоат“ во холандскиот град Еде, ги заклучил луѓето и почнал да се заканува дека ќе се разнесе.

Можете да прочитате

Русија и Јордан предупредуваат на опасност од регионална ескалација

Директните напади меѓу Иран и Израел завршија

Гутереш: Крајно време е да се запре опасниот циклус на одмазда на Блискиот Исток