Утрински Весник
Македонија

Во тепачка во автобус на ЈСП, малолетник со остар предмет повредил друг малолетник за место за седење

Во тепачка во автобус на ЈСП, малолетник со остар предмет повредил друг малолетник за место за седење

Синоќа во 19.33 часот во СВР Скопје било пријавено дека полициски службеник задржал две лица кои кај Стара Рампа, во автобус бр. 51 го нарушиле јавниот ред и мир со физичка пресметка помеѓу двајца малолетници, во која бил употребен остар предмет.

dobivaj vesti na viber

Имено, откако по вербална расправија за место за седење малолетник од с.Моране извадил остар предмет да нападне малолетник од с.Студеничани, не успеал во намерата и повредил малолетен другар од с.Студеничани, а се повредил и самиот.

По преземени мерки и активности од страна на полициските службеници обезбедени се сите учесници во настанот, двајцата малолетници со посекотини на рацете биле пренесени во ГОБ „Наум Охридски“, соопшти полицијата.

За случајот бил известен Јавен обвинител и по документирање на случајот против сторителите ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Можете да прочитате

Маричиќ-Ќучук: Низ соработка градиме пријателства и создаваме нови можности за младите од двете земји

Маричиќ: Реформите се многу повеќе од нови ЕУ-закони, тоа се промени во функционирањето на институциите

(Видео) Спасовски: 45 години високо образование за безбедност, со научни резултати до заеднички одговор на безбедносните предизвици