Утрински Весник
Македонија

Во судир со автобус загина мотициклист на патот Охрид-Ресен

20240708100024 Big 730x400 16.webp.webp

На 07.07.2024 година во 19.40 часот, кај местото „Прентов мост” на магистралниот пат Охрид-Ресен, на крстосницата со локалниот пат за охридското село Куратица се случила сообраќајна несреќа помеѓу автобус „мерцедес” со турски национални ознаки, управуван од М.А.(68) од Турција и мотоцикл „сузуки” без регистарски таблички, управуван од П.Т.(23) од битолското село Горно Оризари. Од здобиените повреди на местото на несреќата починал мотоциклистот, а смрт констатирал лекар од Итната медицинска помош од Охрид. Увид извршија јавен обвинител и полициски екипи. Возачот на автобусот е приведен, а по наредба на јавен обвинител телото на починатиот е предадено за обдукција.

Можете да прочитате

Таравари: Нема докази дека е бебето е намерно повредено, но има дисциплински мерки

Петровска до ВМРО-ДПМНЕ: Не глумете опозиција, власт сте

Случајот е затворен: Родителите на бебето и медицинската сестра се смирија и си подадоа рака