Утрински Весник
Свет

Во Франција левичарската коалиција најмногу мандати, Националниот собир на трето место

20240708080515 Big 730x400 42.webp.webp

Според прелиминарните резултати од вториот круг од вонредните парламентарни избори во Франција, што рано утринава ги објави француското Министерство за внатрешни работи, левичарската коалиција Нов народен фронт (НФП) освои 182 места во националното собрание, објави Монд.

Политичкиот сојуз на актуелниот француски претседател, центристичкиот блок Заедно, освои, според тие податоци, 168 пратенички места, а на трето место е крајнодесничарската партија Национален собир (РН) на Марин Ле Пен со 143 освоени пратенички места.

Либерално-конзервативната партија Републиканците освоија 45 пратенички места, десничарската коалиција 15, левиот блок 13, а регионалистите четири пратенички места.

Можете да прочитате

Се урна балкон, има жртви, 7 деца меѓу повредените во Неапол

По петнаесетдневниот топлотен бран од денеска пад на температурите во Грција

Две анкети покажаа дека Трамп ќе ја победи Харис на изборите