Утрински Весник
Свет

Во Мароко се уапсени 30 лица осомничени за трговија со бебиња

Полицијата во Мароко уапси 30 лица осомничени за трговија со бебиња и уцена поради стекнување профит во Фез, град на северот на земјата.

Меѓу осомничените уапсени има 18 агенти за обезбедување, лекар, две медицински сестри, здравствени работници, како и посредници, рече извор од безбедносните сили за мароканска новинска агенција.

Тој извор не го прецизираше бројот на бебиња кои биле жртви на трговија со луѓе, но наведува дека некои од уапсените се осомничени дека посредувале во продажба на новороденчиња и работеле за семејства кои сакаат да посвојат напуштени деца во замена за пари, пренесува „Фигаро“.

Можете да прочитате

Кина: Најмалку две лица загинаа откако товарен брод удри во мост

Две години од почетокот на руско-украинската војна, преговорите се далечна перспектива

Пукање на автопат во Израел, вооружени цивили им возвратија на терористите