Утрински Весник
Свет

Во Кина лани бројот на жители се намали, првпат по 60 години

Во Кина лани бројот на жители се намали, првпат по 60 години

Населението на Кина, најнаселената земја во светот, се намали во 2022 година за првпат од почетокот на 60тите години од минатиот век, соопшти Кинеското биро за статистика.

dobivaj vesti na viber

Минатата година се регистрирани 9,56 милиони родени, а умрени се 10,41 милиони, се вели во извештајот на Државниот завод за статистика.

Населението во Кина е намалено за околу 850.000 луѓе.

Тој пад ќе трае неколку децении, сметаат демографите, што ќе има значителни последици за економијата, општеството и пензискиот систем.

Можете да прочитате

(Видео) Масовна тепачка на жени во авион

Убиена американска политичарка, ФБИ покрена итна истрага

Помпео: Путин немаше да ја нападне Украина доколку Трамп сè уште беше претседател