Утрински Весник
Свет

Во два региони на Русија е прогласена вонредна состојба поради шумски пожари

Kalifornija Pozari 22.jpg

Во два региони на Русија, Тува и Јакутија денеска е прогласена вонредна состојба поради шумски пожари предизвикани од високите температури, пренесоа руските агенции.

Шефот на сибирскиот регион на Република Тува, Владислав Ковалиг, изјави дека вонредната состојба е воведена поради шумските пожари предизвикани од високите температури и силните ветрови.

Ковалиг на Телеграм изјави дека во моментов на територијата на Републиката се регистрирани 23 шумски пожари и дека зафатиле околу 1.700 хектари.

Можете да прочитате

Со драматична музика и солзи во очите Трамп пречекан по обидот за атентат – се појави со завој на увото

Најмалку 17 загинати и 34 повредени во сообраќајна несреќа во Авганистан

Мечка нападна странски турист во провинцијата Трентино во Италија