Утрински Весник
Свет

Во американскиот конгрес поднесена предлог-резолуција за признавање на Накба

Kongres.webp.webp

Американската конгресменка со палестинско потекло Рашида Тлаиб претстави предлог-резолуција за признавање на палестинската Накба, термин кој се однесува на масовното протерување на Палестинците од нивната татковина за време на создавањето на Израел во 1948 година.

Оваа резолуција, која ја одбележува 76-годишнината од Накба и промовира свесност и разбирање за овој историски настан, исто така го повикува Конгресот да ја врати поддршката за Палестинската агенција на ОН за бегалци (УНРВА).

САД го суспендираа финансирањето на УНРВА по израелските наводи дека некои од персоналот на Агенцијата биле поврзани со нападот на Хамас на 7 октомври, за што Тел Авив не обезбеди докази.

Можете да прочитате

Калињак: Закрепнувањето на премиерот Фицо, по обидот за убиство, ќе трае исклучително долго

Save the Children: 6,5 милиони авганистански деца годинава ќе се соочат со глад

Макрон: На Украина да и се дозволи да користи западно оружје за да гаѓа цели во Русија