Утрински Весник
Македонија

Мицотакис: Нема да ги ратификуваме меморандумите од договорот од Преспа

Micotakis.webp.webp

Грчкиот парламент нема да ги ратификува трите меморандуми од договорот од Преспа сè додека не постои целосно усогласување со одредбите. Воедно, најави дека отстапувањето од Договорот ќе донесе последици и на европскиот пат на Македонија и во билатералните односи, рече грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во интервју за грчката телевизија „Скај“.

Трите меморандуми се однесуваат на процесот на пристапување на Северна Македонија во ЕУ, економската соработка меѓу Грција и Северна Македонија и надзор над воздушниот простор.

„Жал ми е што господинот Каселакис ги усвојува најлошите навики на својот претходник. Ги истакнав проблемите од договорот од Преспа бидејќи тој ги утврдува термините македонски и македонски јазик. Ја предупредив и новата влада во Скопје со јасна изјава дека секое отстапување од договорот од Преспа ќе има сериозни последици и во односот со нас и во однос на патот кон Европа. Во однос на меморандумите, СИРИЗА сега бара да ги ратификуваме меморандумите и да го откажеме најосновното оружје што го имаме за почитување и спроведување на договорот. Она што СИРИЗА од нас го бара е чин што ги достигнува границите на апсурдноста“, рече Мицотакис.

Во однос на постапката на лидерот на грчкото решение, Кирјакос Велопулос, да го скине договорот од Преспа на собраниската говорница, рече и дека не сака да ги коментира „патриотските испади на Велопулос, кој има направено кариера врз овие прашања“ и истакна дека граѓаните сфаќаат што значи „одговорен патриотизам и кои се патриоти во пракса“.

Можете да прочитате

Затвореник истепал полицаец во затворот Идризово

Утрински Весник

Израел ќе ја продолжи воената операција во Рафа и покрај наредбата на Меѓународниот суд на правдата да ја прекине

Сиљановска Давкова oд Матарела побарала гаранции за евроинтеграциите