Утрински Весник
Политички Партии

ВМРО-ДПМНЕ: Владата трајно ги оштети македонските позиции на сметка на Бугарија

ВМРО-ДПМНЕ: Владата трајно ги оштети македонските позиции на сметка на Бугарија

И покрај сите отстапки кои ги направи Владата, Македонија е понижувана и трпи критики од Бугарија, избори се нужност за промени, велат од опозициската ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Партијата е категорична дека партиите на власт ги направиле сите национални отстапки и ја понижиле државата.

„Власта свесно ја втурна Македонија во состојба на политизација на европската агенда. ВМРО-ДПМНЕ апелираше да не се прифаќа се, но СДС не послуша и прифати се на штета на народот. Владата трајно ги оштети Македонските позиции, на сметка на Бугарија.

Владата на СДС и ДУИ е повеќе како влада на Бугарија и Албанија, наместо само на Македонија.

И додека веднат кичма, криминалот и корупцијата цветаат, и бизнисите на нив блиски луѓе се шират низ државата.

За влез во ЕУ не треба да се исполнат ултиматуми, туку црвсто владеење на право, стабилни институции, добра бизнис клима, предвиливост на правниот и даночниот систем, со СДС и ДУИ ништо суштински не е подобрено, напротив е уназадено“, се наведува во партиското соопштение.

Можете да прочитате

Ковачевски-Павлова: Со проекти од енергетиката, инфраструктурата и животната средина, се обезбедува стабилност и побрза интеграција во ЕУ

СДСМ: Го штитиме стандардот на граѓаните, замрзнати цените на јајцата и оризот

СДСМ: Ги охрабруваме надлежните институции во целост да го расчистат случајот со приведеното лице вработено во ООУ Александар Македонски