Утрински Весник
Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Градоначалникот на Крива Паланка од СДС пијан тепал полицаец, Ковачевски да го повика да си даде оставка

ВМРО-ДПМНЕ: Градоначалникот на Крива Паланка од СДС пијан тепал полицаец, Ковачевски да го повика да си даде оставка

Граѓаните со градоначалниците на СДС наместо проекти добиваат насилство и закани. Имено, градоначалникот на Крива Паланка, Сашко Митовски наместо да создава подобри услови за живеење на граѓаните, тој тепа и напаѓа свои сограѓани по улици, се вели во соопштението од ВМРО-ДПМНЕ.

dobivaj vesti na viber

Од партијата велат дека градоначалникот Сашко Митовски на 14-ти јануари во алкохолизирана состојба нападнал полицаец без никаква причина. А, по инцидентот, биле упатувани закани до полицаецот и до неговото семејство за да ја повлечат пријавата против градоначалникот Митовски.

Уште пострашно е тоа што, овој невиден скандал СДС се обиде да го заташка, наместо веднаш да побара оставка и одговорност од нивниот сопартиец. По сторениот скандал градоначалникот Митовски не е достоен на функцијата што ја има како градоначалник, тој веднаш треба да си поднесе оставка.

Сдпоред ВМРО-ДПМНЕ ова не е само обично насилство, бидејќи е направено од човек кој ја користи моќта која му ја дава функцијата за да ги напаѓа своите сограѓани.

СДС и нивниот сопартиец Митовски треба да знаат дека одговорност за нивното самоволие ќе има. Народот веќе не се плаши на шерифувањето и заканувањето на СДС, се вели во соопштението.

Можете да прочитате

Ахмети: Заедно во НАТО, заедно и во ЕУ

Приведен крадец во Куманово, украл предмети вредни близу 20.000 евра

Димитриевски со српскиот министер за одбрана Вучевиќ на одбележување на Свети Сава во училиште во Кумановско