Утрински Весник
Политички Партии

СДСМ и Ковачевски успешно менаџираат со енергетската криза, сите капацитети во погон

СДСМ и Ковачевски успешно менаџираат со енергетската криза, сите капацитети во погон

„СДСМ и претседателот Димитар Ковачевски успешо менаџираат со енергетската криза. Во време на најтешка криза по втората светска војна обезбедена е сигурна испорака на струја до граѓаните и компаниите и стабилност на цената на електричната енергија“ соопштија од владејачката партија.

dobivaj vesti na viber

Оттаму посочуваат дека „сите капацитети во државата – трите блока на РЕК Битола, РЕК Осломеј, ТЕЦ Неготино, електраните на гас во Скопје, како и сите агрегати на хидроелектраните во државна сопственост се во погон, за прв пат во 70 години“.

„Електрична енергија во државата има повеќе од доволно, среде зима се продаваат вишоци струја. Истовремено цената на електричната енергија не се зголемува. Од 1 јануари, цената на струјата за домаќинствата за првиот и вториот блок се намалува. Субвенционирани се 80 отсто од сметките за струја за домаќинствата“ се вели во партиското соопштение.

Можете да прочитате

ВМРО-ДПМНЕ: Наумче Мојсовски да си поднесе оставка од АМС заради скандалот со распределба на ваучери

ВМРО-ДПМНЕ: Осудуваме цензура на медиуми и новинари

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски и Пендаровски да не ги штитат и да ги кажат странските агентури, кои стојат зад тензиите со Бугарија