Утрински Весник
Свет

Над 70 луѓе починаа во Авганистан од студ

Над 70 луѓе починаа во Авганистан од студ

Повеќе од 70 Евреи починаа од студот во Авганистан во текот на оваа зима, која се смета за најстудена во земјата во последните 15 години.

dobivaj vesti na viber

Според локалните власти, смртни случаи од студ се регистрирани во осум од 34 провинции во земјата.

Најстудената зима во последните 15 години, во која температурите се спуштија до -34 степени Целзиусови, го погоди Авганистан во екот на тешка економска криза.

Повеќе од 38 милиони луѓе се соочуваат со глад, пренесуваат медиумите.

Голем број хуманитарни групи делумно ја прекинаа работата во последниве недели поради одлуката на Талибанците да им забрани на повеќето работнички на невладини организации да работат, спречувајќи ги агенциите да спроведат бројни хуманитарни проекти.

Дури и на почетокот на зимата, здравствените работници пријавија нагло зголемување на бројот на мали деца кои страдаат од сериозни случаи на пневмонија и други респираторни заболувања, делумно поради зголемената сиромаштија што ги спречи луѓето правилно да ги загреваат своите домови, пренесува Ројтерс.

Можете да прочитате

Анкета: Повеќето Финци поддржуваат влез во НАТО без Шведска

Столтенберг: Русија да дозволи инспекција на нуклеарни постројки

Германија одобри испраќање постари тенкови во Украина