Утрински Весник
Магазин

Влажните паметни телефони не се сушат во ќесичка ориз

Phone.webp.webp

Ако паметен телефон „Ајфон“ се намокри, тоа не се суши во ќесичка со ориз, советува „Епл“ (Apple). И покрај популарноста на оваа „техника“, познавачите и стручаците веќе и официјално предупредуваат дека тоа не е делотворен начин. Тестовите го покажуваат тоа, па сега и самиот технолошки гигант објави предупредување до корисниците дека зрнцата ориз всушност може да ги оштетат уредите.

Компанијата наведе дека наместо тоа, влажниот телефон треба нежно да се допре со дланка, така што отворот за полнење ќе биде свртен надолу, а потоа се остава да се исуши.

Web

Освен неделотворниот начин со ориз, се советува телефонот да не се суши ниту на радијатор ни со фен, но ниту да се брише со памук или хартиена крпа врз телефонот.

Според некои предвидувања, промената во дизајнот на паметните телефони може да значи дека сите овие совети ќе бидат непотребни во иднина. Новите уреди, имено, сè подобро ја поднесуваат влагата, така што поновите уреди на „Епл“, на пр., може да издржат потопување до длабочина од шест метри и до половина час.

Можете да прочитате

Пронајдени украдени лего коцки вредни 300.000 долари

Дино Мерлин синоќа заврши во болница, но сега е добар и се опоравува во својот дом

Утре концерт за три света по повод 50 години музичка кариера на Џафер