Утрински Весник
Политички Партии

Владата се грижи за граѓаните, по лебот намалени се цените на тестенините и млечните поризводи, посочува СДСМ

СДСМ: Општествено обединување околу европскиот пат е врв на патриотизмот

„По лебот, намалени цени и на тестенините и млечните производи“, посочува СДСМ.

dobivaj vesti na viber

Партијата во соопштението наведува и:

„Владата предводена од СДСМ продолжува со вистинска грижа за граѓаните.

Десетина дена по одлуката за замрзнување на цената на белиот и полубел леб од 450 грама на 33 денари, Владата предводена од СДСМ донесе нова одлука со која се корегираа цените на други прехрабени продукти.

Па така, од понеделенк 13 март цените на тестенините, поточно на шпагетите и макароните, ќе се намалат за 15 отсто, односно за осум или девет денари во однос на цената која се применувала на први март во трговијата на мало во државата.

Покрај тоа, се укинуваат и царинските давачки за увоз на овие продукти за период од 13 март 2023 година до 31 мај 2023 година.

Намалување на цените од среда, 17 март ќе се применува и на млекото и млечните производи кои се намалуваат за 10 отсто.

Се намалуваат цените на млекотосо масленост од 2,8%, 3,2% и 3,5%, урдата, кравјoто бело сирење и мешано бело сирење, кравјиот кашкавал, киселото млеко, павлаката и јогуртот кој е без додатоци.

Преку одговорни навремени ефикасни мерки и политики продолжуваме да се грижиме за стандардот на сите категории граѓани“.

Можете да прочитате

Ковачевски-Павлова: Со проекти од енергетиката, инфраструктурата и животната средина, се обезбедува стабилност и побрза интеграција во ЕУ

СДСМ: Го штитиме стандардот на граѓаните, замрзнати цените на јајцата и оризот

СДСМ: Ги охрабруваме надлежните институции во целост да го расчистат случајот со приведеното лице вработено во ООУ Александар Македонски