Утрински Весник
Македонија

Владата на Ковачевски за три години двапати набавува софтвери за 40 милиони евра, а институциите молчат, велат од ВМРО-ДПМНЕ

Владата на Ковачевски за три години двапати набавува софтвери за 40 милиони евра, а институциите молчат, велат од ВМРО-ДПМНЕ

ВМРО-ДПМНЕ обвинува дека Владата на Ковачевски за три години двапати набавува софтвери за 40 милиони евра, а како што велат, институциите молчат.

dobivaj vesti na viber

„Владата пред три години додека Рашковски е генерален секретар на владата набавила софтвери за 15 милиони евра, тоа е една од набавките заради која падна Рашковски, за сега владата на Ковачевски исто така да набави софтвери од истата фирма, но за 25 милиони евра.

Дали фирмата која набавува софтвер за владата е избрана затоа што во истата доминантна улога има колега на Ковачевски?“ прашуваат од ВМРО-ДПМНЕ.

Од опозициската партија ги повикаа ДКСК и институциите да истражат како е избрана фирмата и како се постигнати цените.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран