Утрински Весник
Свет

Владата на Израел одлучи да ги затвори претставништвата на Ал Џезира во земјата

Screen Shot 2024 05 05 At 06.56.34.png

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека неговата Влада едногласно одлучила да ги затвори локалните претставништва на катарската ТВ Ал Џезира. Одлуката Нетанјаху ја објави на платформата „Икс“, но кога ќе стапи на сила, и дали е трајно или привремено затворена – не е познато. Таквата одлука е ескалација на долгогодишното противење на Ал Џезира и се заканува да ја зголеми тензијата со Катар, сопственикот на телевизијата, во време кога Владата во Доха има клучна улога во посредувањето барем привремено да се прекине војната во Газа. Ал Џезира објавува снимки од воздушни напади, преполни болници и го обвинува Израел за масакр. Израелските лидери тврдат дека Ал Џезира соработува со Хамас.

Можете да прочитате

Шишињата со неодделиви капачиња од јули стануваат задолжителни низ ЕУ

Шпанија го прекина прогонот на Каталонците кои организираа референдум за независност

Германска влада: Украина ги исполнува условите да преговара за пристапување во ЕУ