Утрински Весник
Македонија

„Визер“ и „ТАВ Македонија“ најавија нови авиолинии и шести авион во базата на скопскиот аеродром

Авионот на „Визер“ слета во Венеција наместо во Охрид заради итна медицинска помош на патник

Авиокомпанијата „Визер“ најави дополнително проширување доделувајќи уште еден авион во својата база во Скопје, известува „ТАВ Македонија“, компанијата што управува со двата македонски аеродрома – Меѓународниот аеродром „Скопје“ и аеродромот „Свети апостол Павле“ во Охрид.

dobivaj vesti na viber

„Визер“ ќе отвори две нови авиолинии од Скопје – до Љубљана и до Луксембург, закажани за претстојните есен и зима и ќе додели уште еден авион во Скопје, со што ќе ја зголеми својата база во македонскиот главен град на вкупно 6 авиони од декември 2023 година.

Авиокомпанијата ќе ги зголеми и фреквенциите на девет постојни авиолинии на своите летови од Скопје до: Дортмунд, Бремен, Меминген, Берлин, Карлсруе/Баден-Баден (Германија), Рим Фиумичино (Италија), Брисел Шарлроа (Белгија), Братислава (Словачка) и Ајндховен (Холандија). Летови за Берлин, Ајндховен и за Брисел ќе има секој ден.

Авиобилетите се веќе достапни на веб-страницата wizzair.com или на мобилната апликација Wizz Air’s mobile app.

„Среќни сме што ги проширивме нашите воздушни операции во Скопје и поради тоа што воведуваме нови рути до Луксембург и до Љубљана. Северна Македонија има значајно место во огромната мрежа на ‘Визер’ и ние се гордееме што сме лидер на пазарот во земјата. Со зголемување на нашите фреквенции на девет рути и понудените нови дестинации имаме цел да им обезбедиме на нашите патници неспоредлива конекција и искуства од патувањата. Би сакал да им се заблагодарам на нашите колеги од Меѓународниот аеродром ‘Скопје’ за нивното одлично партнерство, како и на Министерството за транспорт и врски за поддршката во работењето со нас за изградба на подобра воздушна поврзаност на Северна Македонија“, изјави Роланд Тишнер, извршен директор и офицер за операции во „Визер Унгарија“.

„Во ‘ТАВ Македонија’ сме среќни со оваа добра вест дека „Визер’ донесе одлука да го смести шестиот авион во својата база на Меѓународниот аеродром ‘Скопје’. Овој чекор ќе резултира со севкупен раст на скопскиот аеродром, што ќе го направи нашиот аеродром уште поатрактивен избор за деловни и рекреативни патници. Сместувањето на шестиот авион во базата е пресвртница што ја означува довербата на нашите партнери што ни ја даваат како аеродромски оператор. Тоа ќе биде ново поглавје во нашето патување кон извонредност и ќе послужи како катализатор за понатамошен раст и развој. Со нетрпение очекуваме да ја прифатиме оваа можност и да обезбедиме исклучително искуство и за авиокомпанијата и за нашите ценети патници. Би сакал да му се заблагодарам и на ‘Визер’ за нивната одлука и на Министерството за транспорт и врски за континуираната поддршка“, изјави Неџат Курт, генерален директор на „ТАВ Македонија“.

Вкупниот број на авиолинии на авиокомпанијата од Македонија сега изнесува 35, вклучително со двете новонајавени. Одлуката на „Визер“ да додели дополнителен авион во Скопје ја поткрепува нејзината посветеност за поддршка на локалната економија, туризмот и на бизнис-секторите. Се додава дека оваа распределба ќе отвори десетици нови директни и индиректни работни места во земјата, вклучително и позиции за пилоти и кабински екипаж, освен оние и повеќе од 250 лица, кои веќе се директно вработени во авиокомпанијата.

Можете да прочитате

Димитров: Добро е што ниту НД ниту ВМРО-ДПМНЕ немаат намера да го урнат мостот што со толку напор го изградивме

Едукативен настан за подигнување на свесноста за лицата со дијабет – земјава сѐ уште без развиен концепт за менаџирање со дијабетес

66-годишен скопјанец почина од струен удар додека косел трева