Утрински Весник
Магазин

Вишната го намалува крвниот притисок

Visni.jpg

Вишната е овошје кое е многу застапено во современата исхрана, па ја среќаваме во многу производи. Не ги има само во питата со вишни, туку и во соковите, џемовите, сирупите, компотите, сладоледите, кремите…

И добро е што се користи толку интензивно бидејќи вишните се поздрави отколку што мислат многумина. Вишната на нашите простори пристигнала од Мала Азија, уште во времето на Римјаните, а и денес се одгледуваат на плантажи.

Секое овошје, вклучувајќи ги и вишните, е со малку масти, протеини и калории, но затоа е богато со витамин Ц, витамини од комплексот Be и минерали – калиум, железо и кобалт.

Енергетската вредност на вишната е само 46 килокалории во 100 грама овошје, а нејзините карактеристики не се менуваат дури и кога е замрзната. Затоа цела година уживаме во цреши.

Овошјето со мали јажиња содржи моќни антиоксиданси кои се наоѓаат во неговиот пигмент (антоцијани) и играат голема улога во спречувањето на најтешките болести. Со намалување на влијанието на слободните радикали врз клетките, ги штитиме од уништување. Освен гликоза, вишните содржат и киселини (јаболкова, лимонска и винска), кои заедно со содржината на вода, околу 85 отсто, делуваат на заживување и освежување на организмот. Ова е и причината зошто сокот од вишна е толку вкусен. Вишната е одлична алатка за спречување на анемија, срцев удар, мозочен удар и артериосклероза. Сокот од вишна го намалува крвниот притисок, па црешата ја ценат и луѓето кои боледуваат од хипертензија.

Вишните се одлични и за луѓето со висок холестерол, бидејќи антиоксидансите го спречуваат лошиот ЛДЛ холестерол да оксидира и да ги оштети крвните садови. Вишнат е чувар на целиот кардиоваскуларен систем. Таа е добар извор на витамин Ц, кој поволно влијае на одбраната на телото. Го подобрува видот, ја намалува коагулацијата на крвта, ја подобрува крвната слика на жените после циклус, го намалува крвниот притисок, го олеснува ревматизмот и гихт.

Можете да прочитате

Заврши сезоната на искачување на Еверест, осум лица загинаа

Нов лек за мамурност и пијанство

„Фуриоза“ заработи само 32 милиони долари во првиот викенд