Утрински Весник
Македонија

Викендов повторно топлотен бран во Македонија – температури до 40°

499495 Toplo Vreme Do Krajot Na Mesecot.jpg

По свежината од последните неколку дена, повторно се очекува пораст на температурата во земјава, предупредува метеорологот Славчо Поповски. Според него, по свежината што ја имаме овие денови, од денеска, но особено за време на викендот и првите денови од следната недела, ќе се вратат високите температури поради топлотен бран од Африка.

„Токму поради оваа причина температурите ќе имаат тенденција на значителен пораст, така што речиси секаде ќе надминат 30 степени, додека во најтоплите централни и југоисточни предели ќе се искачат и до близу 40 степени“, предупреди Попоски.

Можете да прочитате

Покрај екстремно топлото време викендов, во попладневните часови во западните предели очекуваме локален пороен дожд, грмежи и краткотрајно невреме

Повредена жена пронајдена на автопат кај Демир Капија – ја претепал некој или ја прегазил?

РЕК Битола работи со еден блок