Утрински Весник
Спорт

(ВИДЕО) Винисиус ги објави расистичките навреди: „Ова не е хумано“

(ВИДЕО) Винисиус ги објави расистичките навреди: „Ова не е хумано“

Напаѓачот на Реал Мадрид, Винисиус Жуниор, на Инстаграм објави видео на кое ги истакна навредите кои ги добиваше оваа сезона на стадионите во Шпанија. Кулминацијата се случи на „Месталја“ на дуелот против Валенсија, кога на крајот тој ги загуби нервите и беше исклучен.

dobivaj vesti na viber

Винисиус Жуниор вели дека ова не се поединечни и изолирани случаи туку класичен проблем со разисмот што го има цела Шпанија.

„Секое гостување носи убаво изненадување, а ги имаше многу оваа сезона. Смртни закани, бесење кукла, извици… Сето тоа е снимено. На крајот секогаш се сведува на „изолиран случај“ , од „еден обожавател“. Не, ова не се изолирани случаи, туку тековни епизоди кои опфаќаат повеќе шпански градови (и ТВ-шоу). Доказот е во ова видео. Сега прашувам: Колку од овие расисти се повикани со име, презиме и слика на интернет? Ќе одговорам за да ви олеснам: Нула. Ниту еден да ја сподели нивната тажна приказна или напишете едно од тие лажни јавни извинување.

Што треба да се направи за да се гонат овие луѓе или да се казнат клубовите? Зошто спонзорите не ја казнуваат Ла Лига за ова? Зарем не ѝ пречи на телевизијата да го прикажува ова варварство секој викенд? Проблемот е многу сериозен и веќе ништо не се постигнува со разговор. И јас се обвинувам себеси што ги оправдувам овие криминални дела. Тоа не е фудбал, тоа е нехумано“, се вели во реакцијата на Винисиус Жуниор.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Vinicius Jr. ⚡️🇧🇷 (@vinijr)

Можете да прочитате

(Видео) Среќна „седумка“ за Севилја во Лига Европа, прв пораз во финале за Мурињо!

(Видео) „Ајронмен“ Ѓоковиќ со нова победа во Париз

Македонија со одлична победа над Белгија во Златната европска лига