Утрински Весник
Спорт

(ВИДЕО) Валенсија е блиску до опстанок по триумфот над Реал Мадрид

(ВИДЕО) Валенсија е блиску до опстанок по триумфот над Реал Мадрид

Валенсија го доби дуелот на „Месталја“ против Реал Мадрид со 1:0 и направи голем чекор кон опстанок во Ла Лига. „Лилјаците“ долго се мачеа оваа сезона, но се чини дека влегоа во форма кога беше најпотребно.

dobivaj vesti na viber

Диего Лопез успеа да го совлада Тибо Куртоа во 33.минута и донесе предност за Валенсија, која тимот ја задржа до крајот на мечот. Најзаслужен за тоа е голманот Ѓорги Мамардашвили, кој имаше неколку фантастични одбрани.

Мечот се играше цели 107 минути, а во финишот Винисиус Жуниор доби црвен картон.

Можете да прочитате

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема