Утрински Весник
Свет

На 109 роденден најстарата жена во Ирска ги сподели своите тајни за уживање во животот

На 109 роденден најстарата жена во Ирска ги сподели своите тајни за уживање во животот

Најстарата жена од Ирска го одбележа својот 109-ти роденден споделувајќи два совети како да уживате во долг живот: не губете време и живејте го во целост, објави „Гардијан“.

dobivaj vesti na viber

Мејрин Хјуз го следи сопствениот совет со гледање птици, читање весници и романи, решавање крстозбори, слушање музика, свирење Скрабл – и уживајќи во вревата на секој нов роденден. „Едноставно сакам да живеам“, им рече таа на новинарите во понеделникот.

Хјуз е родена на 22 мај 1914 година, два месеци пред избувнувањето на Првата светска војна, и се сеќава на нејзината мајка како се грижела за луѓето за време на пандемијата на грип во 1918 година.

Таа прослави 109 годни со пријателите со качување во стар автобус за обиколка на паркот Феникс во Даблин, со попладневен чај, пред да се врати во својот дом за стари лица во блискиот Чапелизод.

На прашањето на „Irish Times“ за тајната на долгиот живот, таа одговори: „Живеј го животот во целост. Мислам дека е важно да не губиме време“.

Хјуз е родена во Белфаст, израснала во Даблин и Киларни, округот Кери. Таа се сеќава на Блек и Танс – озлогласена британска воена сила во англо-ирската војна – и раѓањето на независна ирска држава во 1921 година.

Хјуз студирала наука на Универзитетскиот колеџ Корк што е необичен избор за жените во тоа време.  Дипломирала во 1935 година.

Работела како хемичар во медицинската лабораторија на универзитетот и во 50-тите се преселила со нејзиниот сопруг во Даблин, каде што работела како наставник. Двојката немала деца.

Таа се присети дека видела како нејзиниот дом за стари лица е изграден пред 50 години, кога била со нејзината мајка.

Полициски бенд и госпел хор се приклучија на прославата. Облечена во блејзер и розова марама, Хјуз ги слушаше сограѓаните и вработените како ја пеат нејзината омилена песна, традиционалната ирска балада.

Имаше задоволство во едноставните работи, рече таа. „Ми се допаѓа тишината и птиците што ги имаме овде. Тие се прекрасни околу реката“.

Најстарата позната личност на светот е Марија Брањас Морера, која живее во Шпанија. Таа има 116 години.

Можете да прочитате

Американски булдог го нападнал сопственикот на игралиште во Англија: реагирала и полицијата

Вучиќ за Си-Ен-Ен: Србија ги спроведе сите меѓународни обврски, Косово ниту една

Бебе починало откако родителите го оставиле три часа во жежок автомобил во Флорида