Утрински Весник
Свет

(ВИДЕО) Вака денеска изгледа главната болница во Газа „Ал Шифа“ по израелскиот напад

13219a4f A3a6 4f51 8839 Ea87b5b2108a.jpg
300x250 (7)

Израелските сили се повлекоа од болницата „Ал Шифа“ во Газа по двонеделна операција во која во судирите убиле палестински вооружени лица и заплениле оружје и разузнавачки документи, соопшти денеска израелската армија, додека локалните медиуми јавуваат за голема штета на болницата.

Локалните медиуми јавија дека операцијата предизвикала голема штета на зградите на најголемиот медицински комплекс во Појасот Газа.

300x250 (7)

Новите фотографии покажуваат изгорени урнатини и оштетувања на некои од најголемите згради во болницата, вклучувајќи ја зградата за хирургија и одделот за итни случаи. Причинета е огромна штета и на околните згради.

Критичарите ја обвинуваат војската дека несовесно ги загрозува цивилите и дополнително го оштетува здравствениот сектор кој веќе е совладан од ранетите. Здравствената агенција на ОН соопшти дека неколку пациенти починале, а десетици се во опасност за време на операцијата во Израел.

Најмалку 21 пациент почина од почетокот на операцијата, објави генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО), Тедрос Аданом Гебрејесус на X.

Тој рече дека повеќе од 100 пациенти сè уште се во комплексот, вклучувајќи четири деца и 28 пациенти во критична состојба, додавајќи дека нема пелени, кеси за урина или вода за чистење на раните и дека многу пациенти страдаат од заразени рани и дехидрација.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја оцени синоќешната операција во болницата Ал Шифа како голем успех. Тој зборуваше за „прецизна и хируршка“ воена операција. Повеќе од 200 терористи беа убиени, а стотици се предадоа, рече Нетанјаху.

Според Израел, палестинската исламистичка организација Хамас повторно воспоставила борбени и командни позиции во голема област на болничкиот комплекс, откако израелската армија веќе упадна во болницата во ноември.

Израел го обвинува Хамас за систематска злоупотреба на медицинските установи за воени цели. Хамас го негира ова.

Ss1

Можете да прочитате

Орбан: Западот е на чекор од испраќање воени единици во Украина, Брисел си игра со оган

Нетанјаху најави „уште поболни напади против Хамас“

Пленковиќ и Мицотакис можни наследници на Фон дер Лајен