Утрински Весник
Спорт

(ВИДЕО) Трагедија во Амстердам: Италијански фудбалер паднал во канал и загинал

(ВИДЕО) Трагедија во Амстердам: Италијански фудбалер паднал во канал и загинал

Италијанскиот фудбалер Габриеле Галани, капитен на италијанскиот петтолигаш Пикардо Траверстоло, загинал во несреќна случка во Амстердам. Тој паднал во канал, се здобил со сериозни повреди и се удавил. Смртта била констатирана неколку часа подоцна во болница.

dobivaj vesti na viber

24-годишниот фудбалер бил на неколкудневен одмор со пријателите во Холандија и паднал во канал во областа Кловениерсбургвал. Одел зад пријателите кои одеднаш приметиле дека Габриеле паднал во водата.

Нуркачите успеале да го извадат неговото тело, бил пренесен итно со хеликоптер во болница, но лекарите не успеале да го реанимираат.

 

Можете да прочитате

Алкараз го „збриша“ Циципас и закажа супер-полуфинале против Ѓоковиќ

Партизан ја доби „мајсторката“ со Цедевита Олимпија, ќе има ли финале против Звезда?

Ал-Итихад го потврди милионскиот договор за Карим Бензема