Утрински Весник
Свет

(Видео) Страшни пожари беснеат во Калифорнија

Image 3.png

Шумските пожари се шират низ Северна Калифорнија поради силниот топлотен бран, а на десетици илјади луѓе им е наредено да се евакуираат, јавува Би-би-си. На околу 28.000 луѓе им било кажано да ги евакуираат своите домови откако избувна шумски пожар оваа недела, објави Калифорниското одделение за шумарство и заштита од пожари (CalFire).

Опасното топло, суво и ветровито време се очекува да продолжи, а Националната метеоролошка служба предвидува дека температурите би можеле да достигнат до 47 степени во некои области на почетокот на следната недела.

Можете да прочитате

Онколошка болница во Атина враќа дел од Ковид мерките

„Политико“: Шефовите на дипломатиите на ЕУ планираат бојкот на Самитот за надворешни работи на Орбан 

Каја Калас поднесе оставка од функцијата премиер на Естонија