Утрински Весник
Македонија

(Видео) Стоилковски: Ковачевски да го достави на гласање во Парламентот прашањето за уставни измени, да се види дека нема мнозинство

(Видео) Стоилковски: Ковачевски  да го достави на гласање во Парламентот прашањето за уставни измени, да се види дека нема мнозинство

Димитар Ковачевски ден поскоро да го достави на гласање во Парламентот прашањето за уставни измени, да се види дека нема мнозинство и да се распишат избори. Истовремено до Собранието да ја поднесе и потпишаната оставка, истакнува портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски.

dobivaj vesti na viber

„Со таков чекор Ковачевски ќе си ја реализира оставката, партиските комисионери нема повеќе да земаат скапи хонорари, а државата ќе спаси пари од буџетот од натамошно крадење од власта. Наводните експерти коишто работат на измени без мандат од Собранието се исполнувачи на партиски желби и идеи кои водат дури и до редефинирање на унитарниот карактер на Македонија. Ставот на ВМРО-ДПМНЕ е јасен, нема уставни измени под бугарски диктат. Тоа е и став на 90 проценти од народот, тоа е став и на дел пратеници од СДС“, дециден е Стоилковски.

Македонските евроинтеграции, додава тој, нема да се претворат во асимилација и бришење на македонскиот идентитет, култура и историја.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран