Утрински Весник
Македонија

(Видео) Со црвена боја демонстрантите испишаа убијци на асфалтот пред Влада

(Видео) Со црвена боја демонстрантите испишаа убијци на асфалтот пред Влада

Во стилот на шарена револуција, демонстрантите на асфалтот пред Влада со црвена боја испишаа убијци и оставија отпечатоци од дланки. „Убијци“, крадци“ , „оставки“ се скандира пред Влада.

dobivaj vesti na viber

Ечат свирчиња и труби.

„Малку ли ви се 78 проценти покачување на плата па земате од народот и го убивате, не ли ви е срам?“, прашуваат демонстрантите.

Демонстрантите скандираат „Убијци, убијци“.

Групата демонстранти се собра пред владината зграда со транспаренти на кои се испишани пораки: „Колку вреди човечкиот живот“, „Убијци“, „Монструми“, „Убивате за профит“, а бараат и оставки.

Протестот се случува откако беше објавено дека на пациентите им биле давани физиолошки раствори, а скапите лекови против канцерогинете заболувања завршувале на црниот пазар.

Организаторите на протестот претходно најавија дека нема да прифатат одговорност само од најнискиот ешалон на Клиниката туку дека ќе бараат кривична одговорност за владините функционери.

Од пред Владата, демонстрантите подоцна ќе се упатат и кон Министерството за здравство, од каде што ќе повикаат на одговорност.

Протестот можете да го следите во живо на „Макфакс“.

Можете да прочитате

Времето денеска сончево со слаб ветер

Џафери поднесе Предлог Деловник за работа на Собранието

Група мaлолетници нападнале врсник и го снимале со телефон во Скопје