Утрински Весник
Свет

(Видео) Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома, изгледаше како да пукнала нуклеарна бомба“

(Видео) Силна бура создаде застрашувачка глетка на небото во Оклахома, изгледаше како да пукнала нуклеарна бомба“

Небото над градот Норман во американската сојузна држава Оклахома во неделата поради облаците донесени од силна бура изгледаше како да експлодирала нуклеарна бомба.

dobivaj vesti na viber

Снимките објавени на социјалните мрежи покажуваат облаци кои се движат нагоре низ облакот стратус, создавајќи илузија на печурка.

„Истата шема на облаци во саботата вечерта донесе големи невреме со град во округот Семинол во централна Оклахома. Паѓаше силен град со големина на топче за голф, ги кршеше стаклата на автомобилите, струја снема, но за среќа, потенцијалот за торнада беше мал“, објавија метеоролозите.

Можете да прочитате

Се запали траект во море, спасени 177 луѓе: на бродот имало и мигранти, итно реагирала италијанската полиција

Силен земјотрес во Турција, се почувствувал и во Грција

(Видео) Путин се обрати на јавноста, ветува обнова на окупираните територии во Украина