Утрински Весник
Свет

(Видео) Североисточниот дел на САД е погоден од снежна бура, откажани летови, затворени патишта

(Видео) Североисточниот дел на САД е погоден од снежна бура, откажани летови, затворени патишта

Историска снежна бура ги затвори патиштата, воведе забрана за возење и откажа летови една недела пред „Денот на благодарноста“.

dobivaj vesti na viber

Екстремните снежни врнежи резултираат со нулта видливост, многу тешко до невозможно патување, оштетување на инфраструктурата и може да ги парализираат најтешко погодените заедници, соопшти Центарот за временска прогноза.

Посебно е погодена метрополитенската област Бафало, а некои области јужно од градското подрачје се под снежна покривка од околу 1,5 метар, пренесува Ројтерс.

Според американската Национална метеоролошка служба, предградието Орчард Парк, каде НФЛ клубот Бафало Билс ги игра своите натпревари, од утрово е покриено со 196 сантиметри снег.

Како што снежните врнежи се интензивираа, двајца жители на округот Ири починаа од срцеви компликации поврзани со лопатата и расчистувањето.

Зимските временски предупредувања се уште се во сила за над шест милиони луѓе во шест држави – Висконсин, Мичиген, Индијана, Охајо, Пенсилванија и Њујорк, јавува Си-Ен-Ен.

Можете да прочитате

Володин: Америка ја вовлече Европа во војна со санкции против Русија

Градоначалникот на Брисел по нередите: „Свесни ли се родителите што прават нивните деца?“

Европска комисија: Ковид да се признае како професионална болест во некои сектори