Утрински Весник
Свет

Петро Порошенко: Прво Украина да влезе во НАТО, па потоа преговори со Русија

Петро Порошенко: Прво Украина да влезе во НАТО, па потоа преговори со Русија

Поранешниот претседател на Украина Петро Порошенко изјави денеска дека членството на Украина во НАТО е главен предуслов за мир во Европа и светот и дека повлекувањето на руските војници од територијата на Украина не е доволно за почеток на мировните преговори.

dobivaj vesti na viber

Говорејќи на Меѓународниот безбедносен форум во Халифакс, Канада, тој рече дека Украина сака „да го замени безбедносниот штит на украинските вооружени сили со штитот од член 5 на НАТО“, кој се однесува на колективната одбрана, каде што напад врз една членка на Алијансата се смета за напад врз сите сојузници.

„Нашата порака не е „Во ред, ајде да зборуваме за мир“, туку „Ја поздравуваме Украина во НАТО“, што е предуслов за мир во Европа и мир во светот“, рече поранешниот претседател на Украина, Петро Порошенко и додаде дека „не треба да му се верува на Путин“,пренесе Танјуг.

Можете да прочитате

Ватикан нуди да биде домаќин на разговори меѓу Русија и Украина

The Telegraph: Талибанците заработија милиони од Светското првенство во Катар

Германија прими повеќе од еден милион бегалци од Украина