Утрински Весник
Свет

Тесла повлекува повеќе од 321.000 возила од американскиот пазар

Тесла повлекува повеќе од 321.000 возила од американскиот пазар

Производителот на електрични возила Тесла повлекува повеќе од 321.000 возила од американскиот пазар бидејќи задните светла на автомобилите не работат наизменично, се вели во соопштението објавено денеска.

dobivaj vesti na viber

Производителот на електрични возила со седиште во Тексас рече дека повлекувањето опфаќа одредени возила Модел З за следната година и возила Модел У од 2020 до 2023 година, објави Ројтерс.

Компанијата соопшти дека ќе спроведе ажурирање за да го поправи проблемот со задните светла, се вели во поднесокот до американската Национална администрација за безбедност на сообраќајот на патиштата,пренесе Новости.рс.

Можете да прочитате

Володин: Америка ја вовлече Европа во војна со санкции против Русија

Советникот на канцеларот Шолц: Без реформи, во ЕУ нема проширување

Градоначалникот на Брисел по нередите: „Свесни ли се родителите што прават нивните деца?“