Утрински Весник
Спорт

(Видео) Ристовски и Адеми спектакуларно пречекани пред „Максимир“ по триумфот во Риека

Screenshot 2024 05 06 101412.jpg

Повеќекратниот хрватски фудбалски првак Динамо Загреб е пред освојување на нова титула откако во дирекна пресметка како гостин со пресврт ја совлада Риека (1:2). На три кола пред крајот „модрите“ од Максимир имаат четири бода предност. Тимот на Динамо за кого настапуваат македонските фудбалери Стефан Ристовски и Аријан Адеми по полноќ имаше спектакуларен дочек пред „Максимир“, некаде околу 1:30 часот по полноќ. Прв од автобусот излезе Стефан Ристовски кои преку социјалните мрежи испрати и порака до навивачите на Риека, клуб со кој во минатото ја освои шампионската титула. Во текот на целиот натпревар, Ристовски добиваше навреди од трибините кон неговото семејство и неговата мајка која е почината и покрај тоа што некогаш важеше за еден од милениците на публиката во Риека. -Не ве мразам, но ја загубивте сета моја почит. Семејството е над фудбалот. Над сѐ“, напиша Ристовски и стави хаштаг #zatebemajko.

Можете да прочитате

Луда прослава на првиот европски трофеј на Олимпијакос

Олимпијакос ја освои Лигата на конференции, прв европски трофеј за грчкиот тим

Македонија СП ќе го почне во Вараждин против Унгарија, Гвинеја и Холандија