Утрински Весник
Свет

(Видео) Протести во Франција поради реформите на Макрон: „Ќе ја запалиме земјата, ќе блокираме патишта“

(Видео) Протести во Франција поради реформите на Макрон: „Ќе ја запалиме земјата, ќе блокираме патишта“

Француската полиција денеска употреби солзавец против демонстрантите на плоштадот Плас де ла Конкорд во Париз, каде се собраа околу 7.000 луѓе на протест против реформите на пензискиот систем.

dobivaj vesti na viber

Како што јави Ројтерс, демонстрантите фрлале со камења кон полицијата, која потоа интервенирала за да ги разбие групите учесници на протестот.

Демонстрантите се собраа во знак на протест откако претходно денеска премиерката Елизабет Борн најави дека нејзината влада ќе ги спроведе пензиските реформи користејќи специјална уставна клаузула откако малцинската влада што таа ја предводи не ја доби потребната поддршка од опозициската Конзервативна Републиканска партија.

Многумина од демонстрантите имаат транспаренти и веат разни синдикални знамиња.

Еден од нив, 18-годишниот Бастијан кој даваше изјава за Би-Би-Си.

Тој вели дека верува оти одлуката на владата е „недемократска“ и рече дека ова е „последната капка“.

-Ќе ја запалиме државата… буквално. Патиштата ќе бидат блокирани, пругите ќе бидат блокирани… Се надевам дека вечерва нема да видиме немири, иако можеше и тоа да се случи, рече тој.

Илјадници демонстранти се собираат преку улицата пред Националното собрание. Локалниот телевизиски канал BFM прикажува толпи луѓе кои се собираат на познатиот плоштад, многу развиорени знамиња и транспаренти.

Меѓу нив се и некои политичари. Екстремно левичарски политичар изјави за БФМ дека законот „нема легитимитет“.

Тој ја опиша одлуката на Макрон да се повика на итни овластувања како „спектакуларен неуспех“.

Еве како парламентот скандираше и ја исмејуваше премиерката Елизабет Борн додека таа се повика на членот 49, став три од францускиот устав за да ги протурка реформите на Макрон без гласање.

– Не можеме да ризикуваме да видиме пропаст од 175 часа собраниска дискусија. Не можеме да се коцкаме со иднината на нашите пензии. Неопходна е реформа – рече премиерот,пренесе Блиц.рс.

Можете да прочитате

(Видео) Екстремни турбуленции на лет до Португалија – има повредени, храната е расфрлана насекаде

Голем шумски пожар во Шпанија, евакуирани над 1.500 лица

Кубанците денеска излегуваат на избори