Утрински Весник
Спорт

КЛ: Фиорентина и Лех Познањ на убедлив начин до следната рунда

КЛ: Фиорентина и Лех Познањ на убедлив начин до следната рунда

Фудбалерите на Фиорентина убедливо славеа (1:4) на гости против Сиваспор и доминантно се пласираа во четврт-финалето на Конференциската лига на УЕФА.

dobivaj vesti na viber

Сиваспор поведе во 35.минута преку Јесилурт, но потоа гостите од Фиренца доминираа. Израмни Артур Кабрал, а Миленковиќ го донесе гостинскиот тим во водство од 1:2. Гутас си постигна автогол во 79. минута, а потврда на триумфот дојде со голот на Кастровили.Ѓургарден вторпат беше поразен од Лех Познањ, овојпат со убедливи 0:3. Марчвински го отвори резултатот, а во финишот стрелаа Квеквескири и Скораш. Лех Познањ со вкупен резултат 5:0 се пласира во следната рунда.

Слован Братислава и Базел играат продолженија.

Можете да прочитате

Зинченко благодарен на Уфа, но не сака ниту да го спомене името Русија

Како пилешкото кари ја „десеткуваше“ холандската репрезентација

Англиските играчи шокирани од изведбата на нивната химна