Утрински Весник
Свет

(Видео) Поплава во Нови Сад по силното невреме

(Видео) Поплава во Нови Сад по силното невреме

Во недела беше најавено дека во Србија ќе биде претежно сончево и многу топло, но попладне и кон крајот на денот на северот на Србија пристигнаа облачност и врнежи од дожд. Беше издадено метео предупредување околу 16:00 часот.

dobivaj vesti na viber

РХМЗ објави и издаде ново соопштение за временски непогоди во Србија. „Во подрачјето на Војводина силна конвективна облачност ќе резултира со интензивни врнежи со грмежи и локална појава на град. Во некои делови на Белград краткотраен дожд со грмежи“, стои на веб-страницата РХМЗ.

Видеа од Нови Сад каде врне пороен дожд, некои автомобили останаа заглавени во водата, а на социјалните мрежи некаде паѓа и град.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

Улиците во Смедерево се под вода, а избиваат шахтите од атмосферската канализација.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 192.RS (@192_rs)

Оваа облачност се шири понатаму кон југ, па во ноќните часови кон понеделник можна е појава на дожд во централните и јужните предели. Слаб или променлив ветер од северен правец, а кон крајот на денот на северот од Србија умерен северен ветер со опаѓање на температурата во текот на ноќта кон понеделник. Притисок над нормалата.

На овој дел од Србија падна големо количество мал град, а најпогоден беше Клиса каде многу брзо побелеа дворовите.

Можете да прочитате

Курти: Доколку Србија не биде казнета, ќе го повтори делото

Нуклеарниот развој влезе во законодавството на Северна Кореја

Од Хаг ново обвинение против Шешељ и уште четворица радикали