Утрински Весник
Спорт

(ВИДЕО) По тежок директен судир со глави играчот на Бордо заврши во кома

Cdc6031a39cd7b9f63f8.jpeg

Напаѓачот на францускиот второлигаш Бордо, Алберт Елис (28) е во индуцирана кома откако се здоби со сериозна повреда на главата по сударот со противникот на саботниот натпревар против Генгамп.

Фудбалерот од Хондурас мораше да биде изнесен од теренот на носилки. Инцидентот се случил само 34 секунди по почетокот на натпреварот.

Web

По судирот со противничкиот играч лекарскиот тим излезе на теренот. Осум минути се обидуваа да му помогнат на теренот, а потоа го префрлија во простории на стадионот.

Тој во свесна состојба бил префрлен во болница, а тестовите покажале сериозна повреда на главата.

Според порталот France Bleu, поради откриените повреди, одлучено е Елис да биде ставена во индуцирана кома, а ќе следат дополнителни тестови.

Можете да прочитате

Одземено олимпиското сребро на Русинката Гулиев поради допинг

Инфантино: Мораме да се обединиме во борбата против расизмот

Шефилд јунајтед следната сезона ќе ја започне со минус два бода