Утрински Весник
Свет

(Видео) Новородено бебе извлечено од урнатините на разорниот земјотрес: чудо во Мароко

(Видео) Новородено бебе извлечено од урнатините на разорниот земјотрес: чудо во Мароко

Од час во час се зголемува бројот на жртвите од разорниот земјотрес во Мароко.

dobivaj vesti na viber

Спасувачите и жителите со денови се обидуваат да спасат што е можно повеќе луѓе во операциите за пребарување.

На социјалните мрежи е објавено видео кое ја враќа вербата во животот – го прикажува спасувањето на новороденче од урнатините на зграда.

Sieh dir diesen Beitrag auf Instagram an

Ein Beitrag geteilt von Morocco World News (@moroccoworldnews)

За среќа, новороденчето било извлечено живо и здраво. И овој настан покажува дека и покрај сите трагични работи што го снашле Мароко, има трошка надеж, пренесуваат медиумите во светот.

Бројот на загинатите во разорниот земјотрес што го погоди Мароко достигна над 2.600, се наведува во соопштението на полицијата.

Жителите со раце копаат низ урнатините за да најдат преживеани, три дена по разорниот земјотрес.

Илјадници жртви на земјотресот залудно чекаат помош, бидејќи спасувачите не можат да стигнат до оддалечените села во близина на епицентарот, се наведува во информациите на медиумите.

Можете да прочитате

Фон дер Лајен: Проширувањето е во интерес на Европската Унија

Курти: Доколку Србија не биде казнета, ќе го повтори делото

Нуклеарниот развој влезе во законодавството на Северна Кореја