Утрински Весник
Македонија

Пендаровски на откривање на бистата на Мајка Тереза: Да ги надминеме поделбите, да си простиме за старите гревови и да продолжиме понатаму

Пендаровски на откривање на бистата на Мајка Тереза: Да ги надминеме поделбите, да си простиме за старите гревови и да продолжиме понатаму

Претседателот Стево Пендаровски денеска присуствуваше и се обрати на церемонијата на откривање на бистата на Мајка Тереза, настан организиран во косовската амбасада во Скопје, а на кој присуствуваа и Вјоса Османи Садриу, претседателката на Република Косово и Бајрам Бегај, претседател на Република Албанија.

dobivaj vesti na viber

„Имам особена чест да сум дел од церемонијата на откривање на бистата на Мајка Тереза, светски позната хуманитарка, добитничка на Нобелова награда за мир, без дилеми, една од најзначајните личности на 20-от век. Иако целиот свет ја знаеше како Мајка Тереза, за нас, нејзините сограѓани таа беше и остана скопјанката Гонџа Бојаџиу, истакна Пендаровски“.

Во просторот на косовската амбасада, ликот на Мајка Тереза ќе не потсетува на нејзината морална чистота, грижа за беспомошните, болните и сиромашните. Ќе не потсетува на една маркантна фигура која треба да ни биде инспирација да подаруваме, да се грижиме еден за друг како најблиски соседи и искрени пријатели, рече претседателот на државата.

Како што додаде, мултиетничката, мултикултурна и мултирелигиозна македонска средина во која порасна Гонџа Агнес Бојаџиу се уште е пример за соживот и взаемна почит меѓу луѓето.

Според Пендаровски, секогаш сме биле дел од еден ист, заеднички простор и ќе продолжиме да бидеме дел од него.

„Затоа треба да ги надминеме поделбите, омразите од минатото, да си простиме за старите гревови и да продолжиме понатаму. На Балканот, имаме видено доволно беда, сиромаштија, војни, омраза, гнев, меѓутоа, во име на подобрата сегашност и иднина ни треба соработка и разбирање, не како форма, туку суштински“, кажа Пендаровски.

Можете да прочитате

Петровска ги посети војниците кои се дел од силите на НАТО во Бугарија

Министерот за внатрешни е против законот за амнестија

Ковачевски во посета на Дојран