Утрински Весник
Свет

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

(Видео) Најмалку пет лица се повредени во пукање во забавен парк во Америка

Најмалку пет лица се повредени, од кои двајца од истрели од огнено оружје, откако избила престрелка во забавен парк во Кенивуд, Пенсилванија.

dobivaj vesti na viber

Пукањето се случило за време на настан за „Ноќта на вештерките“. Во престрелката двајца се ранети, додека другите најверојатно се повредени при бегството, пишува „Bnonews“.

Инцидентот се случил во саботата околу 23 часот.

На местото на настанот биле повикани голем број на итни служби, меѓу кои и амбулантни возила и медицински хеликоптер. Точниот број на повредени, како и идентитетот на пукачот, засега не е познат, јавија агенциите.

„Паркот е затворен и сите гости си заминаа. Свесни сме за ситуацијата што се случи вечерва. Безбедноста на нашите гости и членови на тимот е наш врвен приоритет“, велат официјалните лица.

Можете да прочитате

Претседателот на Казахстан: Време е за колективна потрага по мир во Украина

Во Мексико пронајдени 53 торби со човечки останки

Медведев: САД, НАТО и ЕУ не сакаат да ги прекинат врските со Русија, затоа го туркаат Киев на преговори