Утрински Весник
Спорт

(Видео) Кваљарела во солзи се прости од навивачите на „Мараси“

Еквадор пред исфрлање од Мундијалот, доказите за „фалсификувањето“ на Кастилјо се огромни!

Фабио Квањарела, напаѓачот на Сампдорија, против Сасуоло (2:2), го одигра последниот натпревар во кариерата пред домашната публика.

dobivaj vesti na viber

Вечер полна со емотивен набој во Џенова, поради навивачката поворка која тргна од клупските простории кон стадионот и скандираше против сопственикот на клубот Масимо Фереро, поради последниот натпревар на тимот на „Мараси“ за оваа сезона, последен во Серија А затоа што клубот се сели во понизок ранг и дефинитивно најмногу поради солзите на Фабио Кваљарело.

Легендарниот напаѓач, 40. годишниот поранешен репрезентативец на Италија го одигра последниот меч за клубот, а претпоследен во кариерата. Од фудбалот ќе се збогува во последното коло во Неапол.

Кваљарела не можеше да се контролира во 88. минута кога тренерот Дејан Станковиќ го повлече од теренот. Солзите не можеше да ги задржи.

Соиграчите еден по еден му приоѓаа на неутешниот „Кваљагол“…На крајот Фабио падна во прегратките на Дејан Станковиќ.

Кваљарела последниот меч во кариерата ќе го одигра во Неапол, против Наполи чии дрес го носеше во еден период од својата импресивна кариера.

Fabio Quagliarella emotional substitution
by u/MERTENS_GOAT in soccer

Можете да прочитате

Американска пливачка постави светски рекорд

УЕФА му ја одземе акредитацијата на косовски новинар поради провокации

Во Скопје почнува Светското ракометно првенство за јуниорки