Утрински Весник
Спорт

(ВИДЕО) Интер го освои Купот на Италија, Лаутаро Мартинез двоен стрелец

(ВИДЕО) Интер го освои Купот на Италија, Лаутаро Мартинез двоен стрелец

Интер е освојувач на трофејот во Купот на Италија, откако во финалето на „Олимпико“ ја победи Фиорентина со 2:1. Двоен стрелец за „нероаѕурите“ беше Лаутаро Мартинез.

dobivaj vesti na viber

Фиорентина поведе во третата минута со голот на Нико Гонзалес. Тој го искористи невниманието во одбраната на Интер и го совлада Самир Хандановиќ.

Сепак, Интер возврати уште во првото полувреме. Лаутаро Мартинез во 29.минута успеа да го израмни резултатот, а осум минути подоцна уште еднаш ја затресе мрежата на „виолетовите“.

За Интер ова е деветти куп-трофеј, а тренерот Симоне Инзаги и понатаму продолжува да биде мајстор за освојување на пехарот во ова натпреварување.Можете да прочитате

ГРК Охрид се засили со четворица квалитетни ракометари

ПСЖ ја откажа прославата на титулата

Шекил воодушевен од Јокиќ